Temat dobrze znany, jednak uważam, że nigdy za wiele sposobów żeby ulżyć dziecku. Co to właściwie jest kolka? Czemu akurat pojawia się w określonym czasie życia dziecka? No i wreszcie jak sobie z nią poradzić? Jakie są sposoby? Co zrobić, aby zapobiec kolce?
Co to jest kolka?
Kolka to nic innego, jak nagromadzone gazy w brzuszku niemowlaka. Zaczyna się około 3 tygodnia życia i trwa najczęściej 3 miesiące. W Chinach ten okres został nazwany „100 dni płaczu”, nie bez powodu. Dziecko wtedy płacze, pręży się i podkurcza nóżki. Brzuszek jest twardy, a dziecko płacze i nie można go uspokoić. Napady lub ataki kolki, bo tak to nazywamy występują głównie popołudniami i wieczorami. Jak karmimy dziecko nie robi różnicy – kolki występują u dzieci karmnych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.
Przyczyny kolki niemowlęcej
- niedojrzałość układu pokarmowego, a co za tym idzie nieprawidłowa praca jelit
- szczególna wrażliwość na mleko mamy, a właściwie składniki, które my zjemy i przez mleko podamy dziecku czy modyfikowane
- niedojrzałość układu nerwowego – odreagowanie od natężenia bodźców
- przejedzenie – mały brzuszek nie radzi sobie ze strawieniem całego pokarmu, ponieważ nie jest jeszcze do koca rozwinięty
- połykanie powietrza, przy jedzeniu – maluchy często jedzą łapczywie i połykają powietrze
Objawy kolki niemowlęcej
- głośny płacz, a nawet krzyk
- naprężone ciałko
- podkurczanie nóżek
- twardy i wzdęty brzuszek
Jak zapobiec i ukoić kolkę niemowlęcą?
- Po każdym posiłku dziecka, połóż je na ramieniu i leciutko poklepuj plecki dziecka. Zaczekaj, aż odbije – zazwyczaj trwa to parę minut.
- Jedz lekkie rzeczy i stopniowo wprowadzaj inne składniki do swojej diety, sprawdzając jak reaguje na poszczególne składniki. W razie potrzeby odstaw dany produkt.
- Kładź często dziecko na brzuszku. Niech w dzień śpi na brzuszku, gdy możesz na nie patrzeć. Pozwala to odgazować mały brzuszek dziecka.
- Gdy dziecko płacze przytul je, weź na ręce. Niestety kilki czasami spędzają sen z powiek, a Ty stajesz się żywym bujakiem. Warto na ten okres nauczyć się nosić dziecko w chuście.
- Zastosuj preparaty, które uwalniają zalegające powietrze i gazy.
- Masuj delikatnie brzuszek maluszka.
Jak ja radziłam sobie z kolką Leny? Przede wszystkim mała spała na brzuchu bardzo często. Pozwalało to na odgazowanie brzuszka. Uważam, że przez to nie miałam żadnych problemów z kolką. Nie bój się kłaść dziecko na brzuchu do spania. Na początku kładź je tylko w dzień, gdy możesz patrzeć i reagować jakby coś się działo. Następnie wieczorne spanie także zamień na sapnie na brzuchu, na noc możesz przekręcać dziecko. Moja mała od pierwszych tygodni życia spała na brzuchu i nic jej nie jest. Tak samo było z dziećmi mojej siostry. Stosowałam także Ulgix Baby. To preparat na problemy z kolkami czy niestrawnościami dla dzieci. Nadal go stosuję, gdy widzę, że małą może boleć brzuszek. Przydatny także przy wprowadzaniu pokarmów i zaparciach. Pamiętaj, żeby zachować spokój i opanowanie, bo niemowlę nie wie co się dzieje. Przed chwilą siedziało w brzuszku mamy, było ciepło i wygodnie, a pokarm miało kiedy chciało. Teraz zaczyna boleć brzuszek i tylko płaczem może wyrazić swój ból. Przytulaj i noś dziecko na rękach lub w chuście, aby czuło się bezpiecznie. Spróbuj zastosować moje metody i nie poddawaj się. Pamiętaj – TO MINIE i oboje o tym zapomnicie.